IMA badge Winner MUSE badge

SENİN KARİYER YOLUN!

Kariyerine yön verebileceğin SKY YETENEK PROGRAMLARIMIZ ile benzersiz bir deneyim ve vizyon kazanmaya hazır mısın?

sky-logo

SKY DISCOVER
KISA DÖNEM YAZ STAJI PROGRAMI

Üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinin 3. veya 4. sınıfında öğrenim görüyorsan ve zorunlu stajını Türk Havacılık Uzay Sanayii bünyesinde yapmak istiyorsan, SKY Discover'a başvur!

Başvuru Dönemi: Mart 2024
sky-logo

SKY EXPERIENCE
ADAY MÜHENDİS PROGRAMI

Üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinin 3. veya 4. sınıfında öğrenim görüyorsan ve uzun dönem stajını Türk Havacılık Uzay Sanayii bünyesinde yapmak istiyorsan, SKY Experience'a başvur!

Başvuru Dönemi: Eylül 2023
sky-logo

SKY GLOBAL TÜRK
STAJ PROGRAMI

Yurt dışındaki üniversitelerin mühendislik bölümlerinde lisans/yüksek lisans öğrenimi gören ya da yeni mezun olan Türk vatandaşıysan, çifte vatandaşsan ya da mavi kart sahibiysen, SKY Global Türk'e başvur!

Başvuru Dönemi: Nisan 2024
sky-logo

SKY GLOBAL
STAJ PROGRAMI

Uluslararası iş birliği protokolümüz olan üniversitelerin mühendislik bölümlerinde öğrenim gören yabancı uyruklu lisans veya yüksek lisans öğrencisiysen, SKY Global'e başvur!

Program Dönemi: Haziran - Eylül

SKY NEDİR?

SKY Discover, Haziran-Eylül ayları arasında 20 iş günü süreyle, üniversitelerin mühendislik fakültelerinin 3. veya 4. sınıflarında öğrenim görmekte olan genç yeteneklerimize yönelik, havacılık ve uzay teknolojileri alanında savunma sanayininin keşfedilmesini sağlayan kısa dönem yaz stajı programımızdır. SKY Discover ile genç yeteneklerimiz, 4 hafta boyunca, havacılık ve uzay sektörüne yönelik tasarım/imalat/montaj/test ve entegrasyon faaliyetlerinin gerçekleştiği çalışma alanlarını yerinde görme ve büyük ölçekli kurumsal bir şirketin çalışma kültürü ile mühendislik nosyonunu keşfetme fırsatı yakalamaktadır.

SKY Experience, üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinde 3. ve 4. Sınıflarda öğrenim gören genç yeteneklerimize yönelik, mühendislik pratiği ve farkındalığı sağlayan deneyim odaklı uzun dönem aday mühendis programımızdır.Profesyonel hayata hazırlanırken; sizi rakiplerinizden ileri taşıyacak fırsatlar sunan programımız sayesinde 6 ay süren uzun dönem deneyim ile içinizdeki potansiyeli ortaya çıkartabilir, savunma sanayinde dışa bağımlılığı azaltmak için geliştirdiğimiz ve geliştireceğimiz milli projelere hem tanıklık edebilir hem de katkı sunabilirsiniz.

SKY Global Türk, yurt dışında doğmuş, büyümüş ve üniversitelerin ilgili mühendislik fakültelerinde lisans veya yüksek lisans öğrenimine devam eden ya da yeni mezun olan Türkiye vatandaşı, çifte vatandaş ya da mavi kart sahibi genç yeteneklerimize yönelik staj programıdır. Genç yeteneklerimiz, havacılık ve uzay teknolojilerinin tasarlandığı teknoloji merkezimizde 30 iş günü süreyle, ürünlerimizin tasarım / imalat / montaj / test ve entegrasyon faaliyetlerinin gerçekleştiği çalışma alanlarını yerinde görme, ülkemizin ve şirketimizin kültürünü tanıma ve mühendislik nosyonunu keşfetme fırsatı yakalamaktadır.

SKY Global, Türk Havacılık Uzay Sanayii ile uluslararası iş birliği protokolü bulunan üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinde lisans veya yüksek lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan yabancı genç yeteneklerimize yönelik global staj programıdır. Genç yeteneklerimiz, havacılık ve uzay teknolojilerinin tasarlandığı teknoloji merkezimizde Haziran-Eylül ayları arasında 20 iş günü süreyle çalışma alanlarını yerinde görme, ülkemizin ve şirketimizin kültürünü tanıma ve mühendislik nosyonunu profesyonel iş hayatında keşfetme fırsatı yakalamaktadır.

SKY KATILIMCILARIMIZA SAĞLANAN TEMEL OLANAKLAR

AYLIK ÜCRET

Mesleki Eğitim Kanunu'nda yer alan yasal ücret ödenmektedir.

SİGORTA

Stajyerlerimize, öğrenim görmekte oldukları üniversiteleri tarafından 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği sigorta yapılmaktadır.

ŞEHİR İÇİ SERVİS HİZMETİ

Stajyerlerimiz, şehir içi semt servislerimizden yararlanabilirler.

YEMEK

Stajyerlerimiz, şirketimizin yemekhane hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.

AYLIK ÜCRET

Aday mühendislerimize programa katıldıkları gün bazında aylık ücret ödenmektedir.

SİGORTA

Aday mühendislerimizin genel sağlık sigortası üniversiteleri tarafından yapılmaktadır.

KONAKLAMA

Şehir dışından Programa katılacak aday mühendislerimize konaklama imkânı sağlanmaktadır.

ŞEHİR İÇİ SERVİS HİZMETİ

Aday mühendislerimiz şirketimizin şehir içi servis imkanlarından faydalanabilmektedir.

YEME-İÇME

Aday mühendislerimiz şirketimizin yemekhane hizmetinden ücretsiz olarak faydalanmaktadır.

ULAŞIM

Şehir dışından Programa katılacak aday mühendislerimizin ulaşım masraflarının belli oranı şirketimiz tarafından karşılanmaktadır.

AYLIK ÜCRET

Stajyerlerimize program kapsamında aylık ücret ödenmektedir.

KONAKLAMA

Programa katılacak stajyerlerimize konaklama imkânı sağlanmaktadır.

ŞEHİR İÇİ SERVİS HİZMETİ

Stajyerlerimize şirketimiz ile konaklama adresleri arasında servis imkânı sunulmaktadır.

YEME-İÇME

Stajyerlerimiz şirketimizin yemekhane hizmetinden ücretsiz olarak faydalanmaktadır.

HAVAALANI TRANSFERİ

Program çerçevesinde yurt dışı seyahatlerinde stajyerlerimize havaalanı ile konaklama adresi arasında transfer hizmeti sağlanmaktadır.

AYLIK ÜCRET

Stajyerlerimize aylık ücret ödenmektedir.

KONAKLAMA

Programa katılacak stajyerlerimize konaklama imkânı sağlanmaktadır.

ŞEHİR İÇİ SERVİS HİZMETİ

Stajyerlerimize şirketimiz ile konaklama adresleri arasında servis imkânı sunulmaktadır.

YEME-İÇME

Stajyerlerimiz şirketimizin yemekhane hizmetinden ücretsiz olarak faydalanmaktadır.

SKY KATILIMCILARIMIZA SAĞLANAN AYRICALIKLAR

MENTORLUK

Türkiye'nin en iyi mühendislerinden staj boyunca mentorluk

EĞİTİM & GELİŞİM

Ülkemizin en kapsamlı kurumsal akademilerinden biriyle sürekli eğitim ve gelişim

Keşfet

PROFESYONEL MÜHENDİSLİK

Türkiye'nin en büyük projelerinde profesyonel mühendislik deneyimi

SOSYAL TESİSLER

Doğa ile iç içe, sosyal tesisler ve spor tesisleri

Keşfet

SOSYAL TOPLULUKLAR

Tiyatrodan müziğe, e-spordan dağcılığa kadar birçok alanda faaliyet Sosyal Toplulukların etkinlikleri

Keşfet

SOSYAL ETKİNLİKLER

Yıl boyunca düzenlenen sosyal etkinlikler

Keşfet

ÖĞRENCİ & KARİYER KOÇLUĞU

Aday mühendislerimize uzman koçlarımız tarafından Öğrenci & Kariyer Koçluğu imkanı.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Türkiye'de bulunan tüm üniversitelerden başvuru kabul edilmektedir.
Programa başvuran tüm adaylar ön değerlendirme ve nihai değerlendirme süreçleri ile ilgili güncel durumlarını, değerlendirme süreçlerinin tamamlanması akabinde www.vizyonergenc.com adresindeki hesaplarından öğrenebilmektedir. Nihai değerlendirme sonucunda Türk Havacılık Uzay Sanayii'de SKY Discover'a katılmaya hak kazanan adaylarla program için gerekli süreçler hakkında ivedilikle iletişim sağlanmaktadır.
Makine Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümleri başta olmak üzere havacılık ve uzay teknolojilerine temel olacak tüm bölümlerden öğrenci kabul edilmektedir.
SKY Discover, stajyerlerin öğrenim gördükleri üniversitelerin müfredatları çerçevesinde zorunlu kapsama giren bir staj programıdır. Programa sadece Mesleki Eğitim Sigortaları üniversiteleri tarafından karşılanan adaylar başvurabilmektedir. İsteğe bağlı staj yapılması mümkün olmamaktadır.
Adaylarımız SKY Discover'a bir kere katılabilmektedir. İkinci kez yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.
Başvurular her yıl Mart ayında www.vizyonergenc.com üzerinden elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Duyurulan dönemler haricinde başvuru kabul edilmemektedir.
SKY Discover, 20 iş günü ile sınırlı olan bir yaz stajı programıdır. Staj dönemleri ve stajyer kapasiteleri ilgili yılın ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Bu sebeple staj dönemi ve iş günü sayılarında plan dışında herhangi bir esneme söz konusu değildir.
Yurtdışında öğrenim gören genç yeteneklerimiz SKY Global TÜRK ve SKY Global programlarımızı inceleyebilir.
SKY Experience, 2021 yılında ülkemizde yürütülen genç yetenek programlarının tek değerlendiricisi, Top Talent 100 araştırmasına göre Türkiye'nin en beğenilen yetenek programı seçilmiştir. SKY Experience (aday mühendis programı), üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinde eğitim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin başvurabildiği, mühendislik pratiği ve farkındalığı sağlayan staj programımızdır. SKY Experience, kariyer yolculuğunuzda sizi rakiplerinizden ileriye taşır ve yeteneğinizi maksimum düzeyde kullanma fırsatı sunar.
Programa başvuran tüm adaylar ön değerlendirme ve nihai değerlendirme süreçleri ile ilgili güncel durumlarını, değerlendirme süreçlerinin tamamlanması akabinde www.vizyonergenc.com adresindeki hesaplarından öğrenebilmektedir. Nihai değerlendirmede sonucunda Türk Havacılık Uzay Sanayii'de SKY Experience'e katılmaya hak kazanan adaylarla program için gerekli süreçler hakkında ivedilikle iletişim sağlanmaktadır.
Başvurunuzu www.vizyonergenc.com adresinde yer alan SKY Experience ilanından tamamlayabilirsiniz.
Elden iletilen CV'ler veya e-posta yoluyla yapılan başvuruları değerlendirmeye alamıyoruz.
Başvuru dönemi her yıl Eylül – Ekim aylarında açılmaktadır.
Protokolümüz bulunan üniversitelerde, her yıl ilan ettiğimiz bölümlerin birinde lisans düzeyinde eğitim hayatına devam ediyor olmak ve minimum 3,00 ortalamaya sahip olmak.
Eğitim görmekte olduğunuz üniversite protokol listemizde yoksa üniversite yönetiminizle görüşerek hızlıca protokol imzalanmasını sağlayabilirsiniz.
Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri
Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Adana
Adıyaman Üniversitesi Adıyaman
Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon
Akdeniz Üniversitesi Antalya
Ankara Üniversitesi Ankara
Ankara Bilim Üniversitesi Ankara
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara
Antalya Bilim Üniversitesi Antalya
Atatürk Üniversitesi Erzurum
Atılım Üniversitesi Ankara
Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul
Balıkesir Üniversitesi Balıkesir
Bartın Üniversitesi Bartın
Başkent Üniversitesi Ankara
Beykent Üniversitesi İstanbul
Boğaziçi Üniversitesi İstanbul
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur
Bursa Teknik Üniversitesi Bursa
Bursa Uludağ Üniversitesi Bursa
Çankaya Üniversitesi Ankara
Çukurova Üniversitesi Adana
Düzce Üniversitesi Düzce
Doğuş Üniversitesi İstanbul
Ege Üniversitesi İzmir
Erciyes Üniversitesi Kayseri
Erzurum Teknik Üniversitesi Erzurum
Ekişehir Osmangazi Üniversitesi Ekişehir
Ekişehir Teknik Üniversitesi Ekişehir
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İstanbul
Fırat Üniversitesi Elazığ
Gazi Üniversitesi Ankara
Gaziantep Üniversitesi Gaziantep
Gebze Teknik  Üniversitesi Kocaeli
Giresun Üniversitesi Giresun
Hacettepe Üniversitesi Ankara
Harran Üniversitesi Şanlıurfa
Hitit Üniversitesi Çorum
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Isparta
Işık Üniversitesi İstanbul
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Ankara
İnönü Üniversitesi Malatya
İskenderun Teknik Üniversitesi Hatay
İstanbul Arel Üniversitesi İstanbul
İstanbul Aydın Üniversitesi İstanbul
İstanbul Medeniyet Üniversitesi İstanbul
İstanbul Medipol Üniversitesi İstanbul
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İstanbul
İstanbul Gelişim Üniversitesi İstanbul
İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul
İstanbul Ticaret Üniversitesi İstanbul
İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa İstanbul
İzmir Ekonomi Üniversitesi İzmir
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İzmir
İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi İzmir
Kadir Has Üniversitesi Kayseri
Karabük Üniversitesi Karabük
Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Karaman
Kastamonu Üniversitesi Kastamonu
Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale
Kırklareli Üniversitesi Kırklareli
Kocaeli Üniversitesi Kocaeli
Koç Üniversitesi İstanbul
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Konya
Konya Teknik Üniversitesi Konya
KTO Karatay Üniversitesi Konya
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kütahya
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Manisa
Marmara Üniversitesi İstanbul
MEF üniversitesi İstanbul
Mersin Üniversitesi Mersin
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Muğla
Necmettin Erbakan Üniversitesi Konya
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Niğde
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ankara
Ostim Teknik Üniversitesi Ankara
Özyeğin Üniversitesi İstanbul
Pamukkale Üniversitesi Pamukkale
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rize
Sabancı Üniversitesi İstanbul
Sakarya Üniversitesi Sakarya
Samsun Üniversitesi Samsun
Selçuk Üniversitesi Konya
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sivas
Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta
Tarsus Üniversitesi Mersin
TED Üniversitesi Ankara
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tekirdağ
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Ankara
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Ankara
Türk Alman Üniversitesi İstanbul
Trakya Üniversitesi Edirne
Yalova Üniversitesi Yalova
Yeditepe Üniversitesi İstanbul
Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul
Yozgat Bozok Üniversitesi Yozgat
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Zonguldak
 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik / Haberleşme Mühendisliği
 • Havacılık Mühendisliği
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği
 • Uzay Mühendisliği
 • Uçak Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İmalat Mühendisliği
 • Metalürji ve Malzeme Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Endüstriyel Tasarım Mühendisliği
 1. Aşama - Ön Değerlendirme
  1. Temel Skorun Oluşması
   • Öğrenim gördüğü üniversiteye yerleştiği başarı sıralaması
   • Öğrenim gördüğü üniversitedeki genel not ortalaması
  2. Bonus
   • Varsa, katılmış olduğu ulusal ya da uluslararası herhangi bir yarışma derecesi
   • Varsa, akredite kurum/kuruluşlardan alınmış olan Yabancı dil belgesi
   • Varsa, akredite kurum/kuruluşlardan alınmış eğitim sertifikaları
     
 2. Aşama – Online Sınavlar
  1. Online Sınav Değerlendirme Skoru
   • Genel yetenek
   • Genel İngilizce
   • Video Mülakat
   •  
 3. Aşama – SKY Skor'un Belirlenmesi
  • Temel Skor + Online Sınav Değerlendirme Skoru
    
 4. Aşama – Değerlendirme İşleminin Tamamlanması ve Katılıma Hak Kazananların İlanı
Aday mühendislerimiz haftada en az 1, en fazla 3 tam gün şirketimizdeki çalışmalara katılabilmektedirler. Yarım gün katılım kabul edilmemektedir.
Aday mühendislerimiz, ders programlarının kesinleşmesi sonrasında Programa katılabilecekleri günleri şirketimize bildirmektedir. Yapılan bildirim çerçevesinde stajyerlerimizin çalışma günler bölümlerin uygunluğuna göre belirlenmektedir.
Türk Havacılık Uzay Sanayii, ulusal ölçekte rekabetçi ve ülkemizin savunma sanayiinde lider bir marka olma vizyonuyla nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve yönlendirilmesine büyük önem vermektedir. Bu sorumlulukla istihdam öncesinden başlayarak birçok akademik iş birliği yürütmekte, ülkemizin genç nüfusunun potansiyelini ve gelişimini yakından izlemekteyiz. Bu kapsamdaki çalışmalarımızda önemli bir yere sahip olan SKY Experience ile katılımcılarımıza, Türkiye'nin en önemli savunma sanayii projelerinde çalışan profesyonellerle vakit geçirme, ileri teknoloji araç ve metotları gözlemleme, kurum kültürümüzle tanışma ve gelecekteki mesleklerini yakından tanıma fırsatı sunuyoruz.
Yurt dışındaki tüm üniversitelerden başvuru kabul edilmektedir.
SKY Global Türk'e www.vizyonergenc.com adresi üzerinden açılacak ilan ile başvuru yapabilirsin.
Başvuru dönemi her yılın Mart - Haziran ayları arasındadır. Staj programı Temmuz - Ağustos aylarında olmak üzere 2 ayrı dönemde 30 iş günü olarak gerçekleştirilmektedir.
Havacılık ve uzay teknolojilerine temel olacak tüm bölümlerden öğrenci kabul edilmektedir.
SKY Global Türk, 30 iş günü için sınırlıdır. Staj dönemleri ve stajyer mühendis kapasiteleri ilgili yılın ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Bu sebeple staj dönemi ve iş günü sayılarında plan dışında herhangi bir esneme söz konusu değildir.
Başvurular her yıl Mayıs-Ağustos ayında www.vizyonergenc.com üzerinden elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Duyurulan dönemler haricinde başvuru kabul edilmemektedir.
Türk vatandaşı, çifte vatandaş ya da mavi kartı olan tüm Türk kökenli genç yeteneklerimiz programa başvurabilmektedir.
1. Aşama-Ön Değerlendirme
2. Aşama-Online Mülakat
3. Aşama-Programa Hak Kazanan Adayların İlanı
4. Aşama-Program Takvimi Ve Planlamalar İle İlgili Adaylarla Temas Sağlanması
SKY Global, Türk Havacılık Uzay Sanayii ile uluslararası iş birliği protokolü bulunan üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler başvurabilmektedir. Programa, üniversitelerin programdan sorumlu ilgili kişileri ile iletişime geçerek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru dönemi için lütfen üniversitenizin duyurularını takip edin ve ilgili kişiler ile iletişime geçin.
Ülkeler Anlaşmalı Kurumlar
Azerbaycan Azərbaycan Texniki Universiteti
Çad Unıversıte De N'djamena
El Salvador ITCA FEPADE School Specialized in Engineering
El Salvador Universidad Don Bosco
Katar Qatar University
Kazakistan Akhmet Yassawi university
Malezya Universiti Kuala Lumpur
Pakistan National Sciences and Technology University
Sri Lanka General Sir John Kotelawala Defence University
  Yunus Emre Enstitüsü
SKY Global, Haziran-Eylül ayları arasında anlaşmalı üniversitelerin akademik takvimine göre belirlenen 3 ayrı dönemde gerçekleştirilmektedir. Staj dönemleri her sene başvuru döneminde üniversitelerin ilgili başvuru kanalları aracılığıyla duyurulmaktadır.
Protokollü üniversitelerin Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar / Yazılım Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler kabul edilmektedir.

BİZDEN ÖĞREN

TUSAŞ Kariyer

BİZİ TAKİP EDİN!

TUSAŞ’lı olmak, gözü yükseklerde bir ailenin parçası olmaktır. #GözümüzYükseklerde